Zmrzlinář na pražských Vinohradech je bezesporu jednou z nejoblíbenějších českých zmrzlináren. Tajemství jejího úspěchu tkví v kvalitních surovinách a poctivých prvorepublikových receptech. Za zmínku ale stojí i samotný interiér, vyladěný do posledního detailu, včetně kaučukové podlahy Artigo.
Klient:Zmrzlinář
Autor:Martin Roubíček a spol.
Rok:2016
Foto:BOCA Group
Zmrzlinářské začátky
Za Zmrzlinářem stojí rodinná firma 2AD, kterou založili Darek Hrivňák a Alena Hrivňáková spolu se svými dětmi Darkem a Alicí v roce 2008. Zpočátku prodávali svou zmrzlinu pouze v Tuchlovicích, později se přesunuli do nedalekých Kačic, a zároveň s tím uzrál plán otevřít pobočku přímo v Praze. Ta dostala jméno Zmrzlinář a nachází se ve Slezské ulici na pražských Vinohradech.
Obchod jako součást ulice
Na místě současného obchodu se původně nacházela kavárna a prostor vyžadoval kompletní přestavbu. Profesionální přístup potvrzuje už exteriér, který nekřičí do okolí a dává vyniknout kráse Maceškova paláce z konce dvacátých let i velkým proskleným výlohám z ohýbaného skla. Architektům bylo jasné, že chtějí s prostorem pracovat maximálně nenásilně a spíše eliminovat co nejvíce bariér oddělujících vnitřní prostor od ulice. Kromě toho se podařilo i očistit fasádu od všech zbytečností a reklamních bannerů.
Podobně zacházeli i s interiérem, který je jednoduchý, čistý, nevnucuje se a dává vyniknout té nejpodstatnější části prostoru: velkému zmrzlinovému pultu, který je vidět už z ulice. „Chtěli jsme interiér co nejvíc propojit s exteriérem,“ vysvětluje Martin Roubíček, který vytvořil i logo podniku. K exteriéru odkazuje mimo jiné dubová podlaha v jemně šedém odstínu, jež má volně navazovat na barevnost venkovní dlažby. Za barem se dřevo mění v odolnou a komfortní černou kaučukovou podlahu Artigo s jemným přírodním vzorem, která společně s bílými obkladačkami vymezuje pracovní prostor „stánku zmrzlináře“.
Když jste celý den na nohou, oceníte kaučukovou podlahu
Interiér je velmi jednoduše koncipovaný, s čistými liniemi. Naše společnost navrhla a instalovala podlahy do části Zmrzlináře, která se nachází v zázemí a prostorách za pultem. Kvůli vyššímu komfortu byla zvolena podlaha z kaučuku – Kayar od italské značky Artigo s hladkým povrchem a vzorem jemných vláken na černém podkladu. Kaučuk je měkký na došlap, chůze po něm je příjemnější než po tvrdších materiálech, což v náročném provozu ocení především obsluha. Kaučuková podlaha je zároveň vysoce odolná a díky speciální povrchové úpravě i nenáročná na údržbu, bonusem je i její dlouhou životnost. V kombinaci se světlou dubovou podlahou použitou v přední části zmrzlinárny působí velmi přirozeně, v obou případech jde o přírodní materiály, které se výborně doplňují.
Kaučuk je pružnější a příjemnější na došlap než běžné podlahové materiály, zároveň je však vysoce odolný. Personál je během celé směny na nohou a měkčí podlaha je pro ně určitě vhodnější. Zároveň se mi líbí čistě přírodní složení kaučuku, které výborně zapadlo i do celkového konceptu a výběru materiálů.
Martin Roubíček
designér
Zmrzlina jako úplatek
Stěny jsou dílem malířů-patinérů Libora Michálka, Báry Petříkové a Davida Trávníčka. I ty propojují interiér s ulicí, a to jak svou barevností, tak použitou technikou, která zahrnuje natírání i stříkání různých odstínů barev po vrstvách.
V rámci realizace se nejen stavělo, ale i bouralo. Zabrat daly týmu Zmrzlináře zejména dva velké nosné sloupy u vchodu, které bylo nutné nejdříve zbavit výkladních příček a posléze opatřit pemrlovaným umělým kamenem – stejným materiálem, z nějž je celá prvorepubliková fasáda na Maceškově paláci. „Sloupy tak díky sjednocenému materiálu plynule přecházejí z exteriéru do interiéru, prostor se tak ještě více provzdušnil a otevřel,“ říká Martin Roubíček. Samotné pemrlování a lemování sloupů jsou bohužel velice hlučné činnosti, které nelibě nesli ostatní nájemníci domu. Vše se nakonec podařilo vyřešit díky zmrzlinovým úplatkům, což je podle Michala Gerycha „opravdový důkaz o kvalitě naší zmrzliny“.